Nález exotické tasemnice

Nález exotické tasemnice Pulluterina nestoris Smithers, 1954 (Cyclophyllidea: Anoplocephalidae).
Několik vajíček tasemnice morfologicky odpovídající P. nestoris, patřící do čeledi Anoplocephalidae, bylo nalezeno ve stolici v zajetí chovaného exotického papouška (Nestor kea), který měl problémy s trávením.

Jedná se o tasemnici parazitující u ptáků s domovinou na Novém Zélandu. První popis vajíček a nekompletní popis dospělé tasemnice je znám z roku 1954. Nalezena byla u papouška v zoo v Londýně patřícího do stejného rodu (Nestor notabilis).
Ačkoli životní cyklus tohoto konkrétního parazita není znám, bude dvouhostitelský, přičemž prvním mezihostitelem budou pravděpodobně drobní půdní roztoči (pancířníci), stejně jako tomu je i u ostatních tasemnic patřících do stejné čeledi.
Vajíčko oválného tvaru se silnou stěnou se vyznačuje onkosférou se třemi páry embryonálních háčků obklopených tlustou vnitřní stěnou ve tvaru citronu, která je vytažena do špičky na každém pólu.

Tento nález byl o to zajímavější, protože se nejedná o čerstvě importovaného papouška, což může překvapivě naznačovat nečekanou schopnost parazita dokončit svůj vývojový cyklus i v České republice.
 
Vyhlídalová Tereza, RNDr. Vyhlídalová Tereza, RNDr.
odborný VŠ pracovník parazitologie
pracoviště České Budějovicevyhlidalovat@svujihlava.cz